Rekuperacja – wentylacja mechaniczna

Rekuperacja – wentylacja mechaniczna

Rekuperacja - wentylacja mechaniczna

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak duży wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia ma jakość powietrza, którym oddychamy. Tymczasem jego podstawowe parametry – takie jak temperatura oraz wilgotność i stężenie dwutlenku węgla – decydują o naszym komforcie, czyli o tym, czy w danym pomieszczeniu dobrze nam się pracuje i wypoczywa. Takie parametry w budynku pomaga nam osiągnąć wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Nasze systemy wentylacji mechanicznej oparte są na rewolucyjnym systemie dystrybucji powietrza Ventiflex Plus firmy Ground-Therm , który posiada zabezpieczenia przeciwgrzybiczne i antybakteryjne (system wyposażony jest w barierę biobójczą z dodatkiem mikrosrebra – skuteczność potwierdzona atestami higienicznymi PZH oraz wynikami badań w niezależnych laboratoriach) na poziomie skrzynek rozprężnych i rozdzielaczy oraz 30-letnią gwarancję.
Dodatkowo system rekuperacji charakteryzuje się całkowitym brakiem korozji, ponieważ elementy systemu wykonane są z tworzywa a nie z blachy która po uszkodzeniu warstwy ocynku może skorodować i stać się siedliskiem bakterii i grzybów. W instalacji opartej na systemie firmy Ground-Therm nie pojawią się pleśnie i bakterie ani nieprzyjemne zapachy pochodzące z zagrzybionych kanałów.

Dlaczego warto wybrać produkty firmy Ground-Therm?

– Właściwości higieniczne

 

Antystatyczne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne właściwości wewnętrznej powłoki zapewniają wymaganą czystość systemu wentylacji. Wewnętrzna powłoka uniemożliwia rozwój bakterii i grzybów, zapewniając tym samym wysoką higienę powietrza w budynku.

 

– Niewielkie straty ciśnienia

 

Ograniczona do minimum ilość łączeń i kształtek oraz łagodne łuki rozprowadzanych kanałów gwarantują minimalne straty ciśnienia na instalacji.

 

– Estetyka

 

Wysoka sztywność oraz niewielka średnica zewnętrzna kanałów wentylacyjnych VENTIFLEX VTX pozwala na montaż systemu w stropie, pod wylewką oraz pod tynkiem.

 

– Prosty montaż

 

Wysoka elastyczność i mała waga kanałów wentylacyjnych oraz kształtek VENTIFLEX pozwala na szybkie rozprowadzenie kanałów na budowie. Montaż systemu przy pomocy specjalnego klucza i nożyka jest
łatwy i precyzyjny.

 

– Brak szumu

 

Zachowując reżim przepływu powietrza uzyskujesię bardzo dobre właściwości akustyczne systemu wentylacyjnego.

 

„Sercem” systemu jest jednostka centralna – rekuperator firmy Thessla Green ze sprawnością odzysku ciepła na poziomie 96%. To jedyny rekuperator, który może być bezpiecznie zainstalowany na poddaszu, na którym temperatura spada nawet do -15°C. Rekuperatory AirPack4 wykorzystują ciepło powietrza usuwanego z budynku w okresie zimowym do ogrzania zimnego powietrza świeżego czerpanego z
zewnątrz. W okresie letnim, kiedy powietrze wewnątrz budynku jest chłodniejsze od powietrza zewnętrznego centrale wentylacyjne ochładzają powietrze zewnętrzne napływające do pomieszczeń wykorzystując chłód powietrza usuwanego. Dzięki temu rekuperatory ograniczają zużycie energii na cele ogrzewania w zimie i klimatyzacji w lecie.

Wentylacja usuwa powietrze z toalet, łazienki i kuchni, a nawiewa do salonu i sypialni. Dlatego, najważniejszym parametrem akustycznym rekuperatora jest hałas generowany do instalacji nawiewnej.

W AirPacku4 wentylatory są umieszczone przed wymiennikiem ciepła w kierunku przepływu powietrza. Dlatego fala akustyczna powstająca w wentylatorze nawiewnym, zanim trafi do kanału nawiewnego przechodzi przez tysiące kanalików wymiennika ciepła ulegając znacznemu rozproszeniu. Dodatkowo
AirPack4 jest w całości wykonany z materiału, który ogranicza odbicia fali akustycznej. Dzięki temu, przy nominalnej wydajności AirPack4 wyemituje do kanału nawiewnego moc akustyczną na poziomie 50 do 58 dB(A). To o 10 dB mniej od typowego rekuperatora!

Rekuperacja jest do 30% sprawniejsza, kiedy jest zbilansowana. Dlatego AirPacki4 mierzą na bieżąco rzeczywiste przepływy powietrza i ustawiają prędkości obrotowe wentylatorów tak, by strumień powietrza nawiewanego do budynku był zawsze równy strumieniowi powietrza usuwanego z budynku

         

                                   

Sterowanie systemem wentylacji mechanicznej odbywa się za pomocą zdalnego panelu dotykowego – sterownika Air++, montowanego na ścianie o przekątnej 4.3″ . Umożliwia on obsługę wszystkich funkcji centrali wentylacyjnej.

  • przełączać pracę rekuperatora pomiędzy trybami pracy (Automatyczny, Manualny, Chwilowy) – w zależności od potrzeb
  • aktywować funkcje dodatkowe (Wietrzenie, Pusty dom, Otwarte okno, Kominek)
  • kontrolować zużycie filtrów wtedy, gdy Twój AirPack to AirPack4 Enthalpy lub Energy++, który ma moduł AFC
  • zobaczyć aktualne statusy funkcji dodatkowych
  • sprawdzić aktualne parametry urządzenia na wizualizacji

Prawidłowy system łączenia kanałów wentylacyjnych z centralą wentylacyjną jest ważnym czynnikiem efektywnego działania całej rekuperacji. Nasza firma pracuje na systemie kanałów do transportu powietrza AirTube firmy Thessla Green.

AirTube to system kanałów do transportu powietrza, wykonanych w całości z odpornego na zawilgocenie materiału izolacyjnego, o współczynniku lambda 0.031 W/mK. Materiał, z którego produkujemy system AirTube praktycznie nie absorbuje wody, dzięki czemu izolacyjność cieplna systemu jest trwała i niezależna od warunków cieplnych i wilgotnościowych (izolacja nie zamaka). Opory przepływu AirTuba są nawet do 2 razy mniejsze niż opory przewodów elastycznych. Niskie opory przepływu powietrza to same korzyści. Instalacje niskooporowe są cichsze i tańsze w eksploatacji. System AirTube jest bardzo lekki. Metrowa rura Spiro z wełną 30 mm waży 4,5 kg, a metrowa rura AirTube jedynie 0,5 kg.

Podsumowując – montując system wentylacji mechanicznej w swoim domu zyskujesz:

– redukcję największej straty ciepła budynku – związanej z wentylacją
pomieszczeń z poziomu 30-60% występującego przy wentylacji tradycyjnej do
poziomu 4-6% osiąganego przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
– skuteczne zapobieganie zawilgoceniu ścian oraz kondensacji pary wodnej na
oknach,
– skuteczne zapobieganie rozwojowi pleśni i grzybów,
– pełną kontrolę nad intensywnością wentylacji i związanymi z nią kosztami,
– zwiększenie komfortu w budynku poprzez nawiew świeżego i ciepłego powietrza,
– eliminację przeciągów występujących w przypadku wentylacji tradycyjnej,
– filtrację powietrza nawiewanego do budynku,
– możliwość centralnego uzdatnianego powietrza – nawilżanie, ogrzewanie,
chłodzenie,
– wysoką sprawność energetyczną systemu – dla domu o powierzchni 150 m2 energia
zużyta przez wentylatory w ciągu roku stanowi około 5% energii odzyskanej przez
rekuperator,
– usuwanie zanieczyszczeń oraz alergenów z przestrzeni budynku. 

 

Facebook
Instagram